29 Kasım 2012 Perşembe

2012 YAŞANAN BAHAR VE BEKLENEN KIŞ..


Geçen Bahar
 Bu yılı anlayamadık...Yılda bizi...Kış değilde kışıda bahar gibi geçecek zannettik.Ama bizden erkek ve sert çıktı.Geçen yıllarda bu kiriş resimlerini ocak sonu şubat başı gibi çeker,baharı yakalamaya çalışır arılara takviye şerbet verirdim.Ama bu yıl...
 Beklentilerimden uzak gerçek ve doğal kış,bereketin bize yağmur,Anadoluya kar olarak dönüşünü yaşadık.Bu doğal iklimle baharda gerçek bahar ayı olan mart ayı ile başlamış oldu.Ama henüz daha ilk bahar bakımı yapmadık arılara...Nasipse yarın ilk diyeceğiz..
 Bizim Antalya'da bu yıl soğuk geçti.Antalya'ya  dışardan gelen arıcılardada bu iklim doğallığından dolayı panikleme hakim.Yerini beğenmeyen değiştirip duruyor.Bir kısmı kaşa,bir kısmıda Alanya'ya gitmede...Ben mekanımdan memnun..
 Geçen zamanlarda bu azganda erken açardı.Ama bu yıl geç açması zarar getirmedi.Acayip koku veriyor.Sanki lavanta gibi.Demekki nektarı çok bu yıl...
 Kirişler iyi geliyor.Toprak bol yağmur aldı.Büyük yapılı bitkilerin gelişim sorunu yok.Ama otsu bitkiler hala yok...gibi..
İşte bir azgan daha maşallah nede güzel açmış..arılar iyide seviyor.Çünkü;kirişlere konan arı az..
 Arılı kovanların durumu bu...3-4 çıta bazılarındada 5 çıta yavru var...
 Arılara kek vermiştik ama kekleri bitiyor artık.İnvert şuruba devam edeceğiz.Kovan başı 4-5 litre olacak kadar..
Antalyada bende durumlar böyle..Ama bizdeki durum bütün arıcılardada aynı anlamı taşımaz.Bizim arılıkdan çok iyi durumda olan arıcıda çok..

Ama 2012 kış girişide gelen bahar gibi yumuşak oluyor.Ay 27 kasım olmasına rağmen pastırma yazıda devam etmede.Herhalde 21 Aralık gün dönemine kadar böyle gidecek.Mevsim beni bekler gibi...Kovanların havalandırma delikleri açımı devam ediyor,kapak yenileme  işlerini de yapıyoruz.Uçuş kapağının içine saçdan kaymalı açma kapama kapağı yerleştiriyorum.Arı nakillerinde kapakdan çıkan arılara karşı önlem için.Bu arada kovanları boyama işlerinide yapmaktayım.Çünkü:Kış ve bahar yağmurlarında kovan içine su almasın,kovanlar su emmesin.Bütün kovanlar boyanıyor.4-5 gün kadar sıkı çalışma devam edecek.Bu sıkı çalışma sonucu  arılıkdaki kovanlar düzenlenmiş olacak...Çalışmalar devam ediyor,ama bir gerçeği belirtmeliyim...Kış geç gelecek ama çok da sert gelecek...Benim tahminim..Arılarınıza mukayyet olun..

Hiç yorum yok: